Jakiego kamuflażu używa Polskie Wojsko?

Kamuflaże stosowane przez Polskie Wojsko Na przestrzeni wielu lat, Polskie Wojsko wykorzystywało kilka wzorów kamuflaży. Pierwszy kamuflaż został zastosowany przez polskich żołnierzy w trakcie II wojny światowej, ale stosowany był wyłącznie przez jedną jednostkę – 1. Polską Samodzielną Brygadę Spadochronową pod dowództwem generała Stanisława Sosabowskiego.

Podczas wykonywanych operacji, żołnierze z tej jednostki nosili kamuflaż identyczny z barwami Brytyjczyków. Następnym wzorem, w którym wyposażony został polski mundur wojskowy był wzór 68, potocznie znany pod nazwami „moro” lub „mora”. Stosowany był przez żołnierzy Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a także funkcjonariuszy Milicji, Służb Więziennych i Straży Pożarnej. Rozpoznawalną cechą tego wzoru są drobne, zielone cętki na mundurze, ciemniejsza od tła. Stosowanym przez Wojsko Polskie jest także wzór 93, popularny pod nazwą „Pantera”.

Charakteryzujący ten rodzaj wzoru na mundurze wojskowym są czarne, czerwonobrązowe i oliwkowo-zielone kształty umieszczone na tle koloru khaki. Wzór 93 w roku 1993 został wzorem kamuflującym wszystkich oddziałów Sił Zbrojnych RP. Popularna „Pantera” doczekała się swojej pustynnej wersji 10 lat później, w roku 2003. Pustynna wersja wykorzystywana była na misjach w Iraku i Afganistanie, a na piaszczystym tle munduru umieszczone zostały beżowe, jasnobrązowe i oliwkowo-zielone kształty. Istnieje jeszcze jeden rodzaj kamuflażu stosowanego w Polsce. Jest to „Polski MultiCam”, czyli wzór składających się z kolorów: oliwkowo-zielony, ciemny brąz, beżowy, oliwkowy, różowy. Ten rodzaj kamuflażu wykorzystywany jest przez wojskowe jednostki specjalne oraz funkcjonariuszy BOR-u.

Nowy rodzaj kamuflażu

Wojsko Polskie obecnie pracuje nad nowym rodzajem kamuflaży. Dotychczas stosowany motyw „Pantera” przez wielu uznawany jest za nieefektywny, stąd prace nad stworzeniem nowego wzoru. Propozycje nowego wyglądu kamuflażu przygotowane zostały przez m.in. Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej i firma Maskpol, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Najciekawsze z nowych, testowanych wzorów są wzory o nazwach „MAPA-A” oraz „MAPA-B”, które być może już niedługo na stałe zostaną używanym wzorem kamuflującym na mundurach wojskowych.

Kategorie
Tech