Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line

Woman loosing hair holding comb. Young girl losing hair problem, hair lost falling out on brush. Treated healthy medical therapy treatment loosing hair concept.

Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.

 

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być wiele, zarówno poważnych, jak i błahych – jak na przykład niewłaściwa pielęgnacja albo zbyt częste stosowanie zabiegów farbowania i trwałej ondulacji. Bardzo niekorzystnie na kondycję i porost włosów wpływają błędy dietetyczne. Powodują one niedobór witamin, aminokwasów, żelaza i cynku. Przyczynę nadmiernego wypadania włosów mogą stanowić również różne kuracje odchudzające, zwłaszcza diety jednoskładnikowe lub ograniczające dzienne spożycie kalorii do 700-1000. Często powodują one tzw. łysienie rozlane, czyli wypadanie włosów na całej powierzchni skóry głowy.

Za wypadanie włosów mogą odpowiadać również choroby skóry głowy – takie, jak na przykład: łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca oraz grzybica. Osoby mające do czynienia z chemikaliami w domu lub w ogrodzie powinny używać masek ochronnych i rękawic, a ponadto przechowywać te produkty w zamkniętych, niedostępnych dla dzieci szafkach. Zatrucie różnymi substancjami chemicznymi, na przykład talem (składnik trutki na szczury), arsenem, rtęcią, bizmutem, kwasem bornym i złotem (składnik kropli na reumatyzm) powoduje, że po około dwóch tygodniach od zatrucia mogą wypadać włosy. Na szczęście jest to proces odwracalny i po 2-3. miesiącach włosy zaczynają odrastać. Nawet przemęczenie i stres powodują często przerzedzanie włosów i osłabienie ich struktury.

Choroby ogólne a wypadanie włosów

Przyczyną utraty włosów mogą być także niektóre choroby ogólnoustrojowe. Specjaliści wymieniają tu między innymi:

 • niedożywienie, czyli anemię,
 • zaburzenia hormonalne, dotyczące głównie androgenów, w których skład wchodzi testosteron. Powodują one zmniejszenie mieszków włosowych, połączone ze skróceniem fazy wzrostu włosów. Zaburzenia hormonalne występują u kobiet: po urodzeniu dziecka, odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych i po menopauzie, a u mężczyzn po 40-50. roku życia,
 • choroby tarczycy: przy niedoczynności włosy stają się cienkie, suche i silnie przerzedzone, a przy nadczynności tarczycy pojawia się łysienie uogólnione,
 • zespół policystycznych jajników, który wywołuje nadprodukcję androgenów, powodując rozproszone przerzedzenie włosów na szczycie skóry głowy,
 • choroby nadnerczy, ponieważ zaburzają równowagę wytwarzania testosteronu,
 • choroba Gravesa i Basedowa,
 • toczeń układowy,
 • trichotillomania (zaburzenie psychiczne).

Sposoby na wypadanie włosów

Od lat stosuje się różne metody na wypadanie włosów, począwszy od domowych, przez suplementy diety, aż po dedykowane kosmetyki. Domowe sposoby polegają głównie na stosowaniu gotowych odżywek i szamponów lub własnoręcznie sporządzanych odżywek do włosów na bazie żółtek jaj, drożdży, oliwy z oliwek oraz soku z rzepy, łopianu i pokrzywy oraz wykonywaniu masażu skóry głowy. Stosuje się także odżywianie cebulek włosowych od wewnątrz, wprowadzając odpowiednią dietę i pijąc napoje z drożdży, pokrzywy oraz czarnej rzepy. Bardzo pomocne są produkty spożywcze lub suplementy diety zawierające retinol (witamina A), witaminę E, B5 oraz biotynę. Witamina A, której niedobór powoduje kruchość i łamliwość włosów, występuje w dużych ilościach w marchwi, dyni, pomidorach, morelach, śliwkach i zielonym groszku. Witaminę E, która zapobiega wypadaniu włosów, znajdziemy w orzechach, oliwie z oliwek i tłustych rybach. Witamina B5, wpływająca korzystnie na kondycję i wzrost włosów, zawarta jest w grzybach, mleku, orzechach, brokułach, rybach i bananach. Biotyna, odpowiadająca za wzrost włosów i wzmocnienie ich struktury, znajduje się w nabiale, wątróbce, jajkach, soi oraz w produktach z mąki pełnoziarnistej.

Bardzo często leczenie wypadania włosów na własną rękę nie odnosi skutku. Najlepiej zwrócić się wtedy o pomoc do specjalisty, który posiada wiedzę na temat odżywiania włosów i sposobów stymulacji ich wzrostu.

Konsultacje on-line ze specjalistą

Dzięki konsultacji on-line można uzyskać poradę lekarską bez wychodzenia z domu. Terapia polega na zahamowaniu wypadania włosów, a następnie odzyskaniu ich wcześniejszej gęstości. Lekarz specjalista (trycholog), na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem oraz przesłanych przez niego zdjęć i wyników badań, dobiera leczenie pierwszego wyboru i ułatwia jego samodzielne przeprowadzenie przez pacjenta. W kuracji wykorzystuje się skuteczne leki – sprawdzone w badaniach klinicznych. Istotne jest, że podczas kuracji nie stosuje się kosmetyków, które oprócz tego, że często są drogie i nie hamują wypadania włosów, nie usuwają również bezpośredniej przyczyny, a jedynie doraźnie łagodzą skutki.

Jak wygląda konsultacja on-line

Na stronie www.drkierach.pl można uzyskać konsultację on-line dotyczącą wypadania włosów. Aby z niej skorzystać, należy:

 • wypełnić kwestionariusz zdrowotny,
 • opisać problem związany z wypadaniem włosów,
 • przesłać zdjęcia skóry głowy.

Na tej podstawie specjalista ustala przyczynę powodującą wypadanie włosów. Konieczne będzie również wykonanie dodatkowych badań na wizytę drugą. Następnie trycholog przesyła plan leczenia na pierwsze trzy miesiące kuracji i informuje pacjenta o niezbędnych zaleceniach. Pacjent otrzymuje również receptę elektroniczną na preparaty niezbędne do przeprowadzenia leczenia. Pierwsze efekty kuracji widoczne są po 2-3 miesiącach. Po tym okresie wiadomo już, czy mieszki włosowe zareagowały pozytywnie na wstępną kurację. W większości wypadków leczenie pierwszego wyboru przynosi oczekiwane rezultaty. Jeśli jednak tak się nie stanie, konieczna będzie wizyta pacjenta w gabinecie lekarza, aby poszerzyć diagnostykę i przeprowadzić dodatkowe testy oraz zabiegi.

Kategorie
Poradniki