Obowiązkowy przegląd rejestracyjny – co trzeba o nim wiedzieć?

Przegląd rejestracyjny samochodu jest obowiązkowym badaniem stanu technicznego. Jazda autem bez ważnego przeglądu grozi grzywną, ponadto kierowca może stracić dowód rejestracyjny.

Przegląd rejestracyjny to pojęcie mylone z przeglądem technicznym czy badaniem okresowym pojazdu. Przegląd techniczny ma charakter dobrowolny. Jest zalecany przez producenta auta i pozwala np. zachować gwarancję producenta. Natomiast przegląd rejestracyjny jest obowiązkowy – to badanie stanu technicznego samochodu mające na celu dopuszczenie go do ruchu na określony czas.

Przegląd rejestracyjny – gdzie wykonać i z jaką częstotliwością?

Standardowo przegląd rejestracyjny należy przeprowadzić raz na 12 miesięcy. Dotyczy to używanych samochodów. W przypadku nowych aut pierwsze badanie jest przeprowadzane nie później niż po 3 latach od dnia pierwszej rejestracji – zasadzie tej nie podlegają pojazdy z instalacją LPG, które podobnie jak używane samochody, muszą się zgłaszać na przegląd raz w roku. Miejscem właściwym do przeprowadzenia badania jest stacja kontroli pojazdów. Warszawa należy do grona miast, gdzie typu punktów jest sporo. Trzeba pamiętać, iż w niektórych przypadkach konieczne jest zgłoszenie się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów – tak się dzieje np. w przypadku aut powypadkowych czy takich, w których dokonano zmian konstrukcyjnych. Serwisanci z firmy Auto Plaza przypominają, że pojazd zgłaszany na przegląd musi posiadać ważne tablice rejestracyjne (mogą być tymczasowe).

Przegląd rejestracyjny – ile kosztuje?

Za przegląd właściciel pojazdu płaci z góry – opłata nie jest zwracana, jeśli pojazd nie przejdzie przeglądu. Koszt uzależniony jest od rodzaju pojazdu, np. za samochód osobowy trzeba zapłacić 99 zł (w cenę wliczona jest opłata w wysokości 1 zł na rzecz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Od 2020 r. doliczana będzie opłata jakościowa.

Przegląd rejestracyjny – co obejmuje?

Przegląd rejestracyjny ma za zadanie sprawdzić stan techniczny układów i podzespołów pojazdu. W przypadku wykrycia usterek kierowca ponosi dodatkowe opłaty.

Kategorie
Motoryzacja