Zetor 5211. Dowiedz się więcej o popularnym modelu ciągnika

Zetor 5211 to czeski ciągnik rolniczy, którego produkcja rozpoczęła się pod koniec XX wieku. Pomimo upływu lat, traktor wciąż cieszy się wielką popularnością. W poniższym artykule zawarliśmy najważniejsze informacje o ciągniku Zetor 5211, które mogą zaciekawić niejednego fana rolnictwa lub motoryzacji.

Jakie są parametry czeskiego ciągnika?

Ciągnik Zetor 5211 to najstarszy reprezentant serii UR. Za jego powstanie odpowiada czeska firma Zetor, która została wykupiona przez słowacką grupę HTC Holding. Omawiany model ciągnika Zetor produkowany był w Brnie w latach od 1984 do 1992. Traktor wyposażono w 3-cylindrowy silnik o mocy 33 kW i pojemności 3 litry. Model silnika Z 5201 to typ wolnossący, z systemem chłodzenia cieczą. Maksymalny moment obrotowy wynosi 1500 obrotów na minutę. Dzięki takim parametrom jest to niezawodna maszyna rolnicza, radząca sobie bardzo dobrze na trudniejszym położeniu. Ciągnik ma nieco ponad 3,5 metra długości, 1,8 metra szerokości, 2,7 metra wysokości i waży 3,2 tony. Przy prędkości 25 km/h może przewieźć przedmioty o maksymalnym obciążeniu 4,8 tony.

Zetor posiada zbiornik paliwa o pojemności 55 litrów, jednak liczba ta mogła zostać zwiększona do 70 litrów. Maszynę wyposażono w dwustopniowe, dwutarczowe sprzęgło z niezależnym sterowaniem WOM. W omawianym modelu znaleźć można również śrubowo-kulowy układ kierowniczy i bębnowe, hydrauliczne hamulce. Na uwagę zasługuje również skrzynia biegów. Na przestrzeni lat produkowano bowiem modele z 10 biegami w przód oraz 2 w tył, a także takie z 20 biegami w przód i 4 w tył. Wybierając traktor można było również zwiększyć maksymalną prędkość do 30 km/h, czy wybrać dodatkowe elementy. Można wymienić np. radio, ogrzewanie i wentylację kabiny, inne warianty ogumienia, więcej obciążników lub dodatkowy fotel dla pasażera.

Jak w praktyce działa Zetor 5211?

To, jak w praktyce działa ciągnik Zetor zależy od zapotrzebowania danego rolnika. Traktor może służyć jako główna maszyna w mniejszym gospodarstwie lub jako pomocnicza w większym. Ciągnik Zetor posiada znaczną masę, co sprawia, że świetnie poradzi on sobie w warunkach polowych. Traktor ten posiada również spory udźwig, dzięki czemu można zakładać do niego ciężkie i duże sprzęty, takie jak spryskiwacze czy rozsiewacze nawozu. Dotyczy to oczywiście także innych maszyn zawieszanych na TUZie. Jeśli chodzi o praktyczne korzystanie z traktora, jego zaletą jest także fabrycznie produkowana kabina.

To, że kabina jest fabryczna jest równoznaczne z lepszą jakością wykonania oraz szczelnością. Dodatkowo, jak wspomniano wcześniej, można wzbogacić ją o ogrzewanie czy radio. Zaletą popularnych ciągników sprzed lat, takich jak omawiany Zetor, jest też to, że na rynku dostępnych jest bardzo dużo zamiennych części, które można kupić, gdy traktor odmówi posłuszeństwa. Części są dużo tańsze, niż te wykorzystywane do nowszych maszyn, dlatego naprawa jest opłacalna. Z tego powodu warto zakupić je w internetowym sklepie rolniczym, by ponownie skorzystać z niezawodnej maszyny.

Kategorie
Tech