Napędy hydrauliczne – czym są, gdzie są wykorzystywane i jak działają?

Wysoka efektywność pracy, maksymalna wydajność sprzętu rolniczego i jednocześnie – możliwie niski pobór paliwa to połączenie niemal niemożliwe do osiągnięcia. Na szczęście wykorzystywanie napędu hydraulicznego cieszy się coraz większą popularnością i, co najważniejsze – umożliwia uzyskanie pożądanych rezultatów! Warto pamiętać, że wiąże się to z koniecznością systematycznej troski o filtry hydrauliczne, będące częścią składową napędu. Czym są i jak działają? Sprawdzisz poniżej!

Filtr hydrauliczny w napędzie hydraulicznym – jaka jest jego rola?

Napędy hydrauliczne bez wątpienia cieszą się rosnącą popularnością. Wykorzystywane najczęściej w maszynach rolniczych i budowlanych wyraźnie zwiększają ich wytrzymałość i efektywność, podnoszą komfort pracy i zmniejszają zużycie paliwa. Niestety – wymagają zdecydowanie większej troski, niż tradycyjne i dotychczas stosowane rozwiązania. Szczególna uwaga należy się silnikowi. Chroniony przez filtr hydrauliczny będzie cieszył Cię niezawodnością przez długi czas! Jaka jest rola niepozornego elementu napędu?

Filtry hydrauliczne skutecznie chronią silnik przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi. Co oznacza to w praktyce? Przede wszystkim – przechwytywanie wszystkich pojawiających się zanieczyszczeń, w taki sposób, by te nie dostały się do silnika. Jest to ważne również ze względu na wysokie ciśnienie cieczy wewnątrz układu. Troska o ich regularną wymianę jest ważna zwłaszcza w przypadku maszyn pracujących w warunkach silnego i bardzo silnego zapylenia – mowa tu o maszynach rolniczych i budowlanych.

Negatywne skutki zaniedbania czystości układu hydraulicznego

Troska o układ hydrauliczny dotychczas nie była dla Ciebie priorytetem? Czas to zmienić – zanim będzie za późno! Co może czekać Twoją maszynę w sytuacji, gdy filtry hydrauliczne nie są regularnie wymieniane? Przede wszystkim – zacięcie tłoczka rozdzielacza, uszkodzenie silnika lub siłownika, uszkodzenie uszczelnienia pompy, a także – utrata gwarancji na poszczególne elementy układu hydraulicznego lub sprzętu.

Nieprawidłowa troska o układ hydrauliczny to również nieprawidłowo dopasowane filtry hydrauliczne lub wybór tych pochodzących z niepewnego źródła (wówczas istnieje jeszcze większe ryzyko złego dopasowania części!) Kupując potrzebne części i akcesoria u rzetelnych sprzedawców, możesz mieć pewność – sprzęty rolnicze i budowlane będą niezawodnie służyły Ci przez kolejne lata, ciesząc wysoką efektywnością pracy.

Kategorie
Tech