Dobranie odpowiednich parametrów do bramy z napędem

Decyzja o zakupie bramy z napędem jest decyzją dzięki jakiej mamy pewność, że wybierzemy idealne, nowoczesne rozwiązanie z jakiego dobrze będzie korzystać na co dzień. Aczkolwiek, musimy pamiętać o tym, by dopasować parametry bramy bezbłędnie, by w pełni odczuwać komfort związany z użytkowaniem bramy.

Dobór wielkości bramy

Myśląc o tym, jakie mają być wymiary konkretnej bramy, przede wszystkim musimy skupić się na tak zwanym myśleniu perspektywicznym. W budownictwie odnosi się ono do tego, że musimy skierować uwagę na bieżące potrzeby, jednak równocześnie – musimy też myśleć o przyszłości. W przypadku garażu, jeśli mamy jedno auto, to musimy wziąć pod uwagę, czy za jakiś czas nie będziemy chcieli zakupić drugiego. Na wielkość samochodu może też wpłynąć fakt powiększenia się rodziny. Nie bez znaczenia będzie też taka kwestia, jaką jest montaż drzwi łączących garaż z częścią mieszkalną. Trzeba przemyśleć, w którą stronę będą otwierały się drzwi. Bezpiecznie będzie bowiem, jeśli drzwi otwierać będą się do wewnątrz domu, ponieważ wówczas zminimalizujemy ryzyko otarcia drzwi samochodu. Kiedy posiadamy więcej niż jeden samochód to dobrze będzie pomyśleć o garażu dwustanowiskowym bądź o dwóch garażach jednostanowiskowych. Podczas projektowania nie można zapominać o zaprojektowaniu wjazdu do garażu. Wygodnym rozwiązaniem jest szerszy podjazd, zwłaszcza w przypadku samochodów większych.

Etap projektowania jest niezwykle ważny i kiedy te kwestie będziemy mieć omówione to nie pozostanie nic innego, jak tylko dobrać właściwe napędy do bram i pozwolić, by montażem zajęli się eksperci.

Jeśli będziemy już znać parametry pod względem szerokości to nie można zapomnieć o kolejnym pomiarze, jakim jest wysokość. NIestety, mimo, że jest to ważny parametr, to nadal nie jest traktowany z należytą uwagą. Do niedawna produkowano bramy segmentowe o standardowej wysokości 2,25, jednak teraz zamawia się już takie o wysokości 2,5 m.

Parametry związane z rozmiarami bramy powinny być ustalane tuż po wybudowaniu garażu, po nałożeniu tynków oraz izolacji ścian, a także po wykończeniu instalacji elektrycznej i wyłożeniu posadzki. Pomiary warto zostawić specjalistom, którzy będą idealnie orientować się w tym, jakie wykorzystać napędy do bram i jakie w związku z tym ustalić rozmiary bramy.

Szczegóły związane z montażem

Możemy nie orientować się również w tym, jak ważne jest to, aby wykończyć garaż tuż przed zamontowaniem bramy. Powód jest natomiast następujący: bramy z napędem, zwłaszcza bramy segmentowe montuje się najczęściej od wewnątrz, czyli za otworem. Znaczenie mają parametry otworów, dzięki jakim można później bezbłędnie zainstalować napęd. Jeśli zaś w bramach napędowych zastosowane zostały sprężyny naciągowe bądź skrętne to tak samo liczy się to, aby były prawidłowo założone. To kolejna gwarancja prawidłowego działania napędu.

Naturalnie, nie musimy znać ścisłych danych technicznych, ponieważ tym zajmują się profesjonalni monterzy. Natomiast, warto mieć pojęcie o takich sprawach, gdyż wtedy będziemy mieli większą pewność co do tego, że brama została założona dokładnie oraz że może być bezpieczna i funkcjonalna.

Przy planowaniu przestrzeni garażu nie można również zapominać o tym, by wziąć pod uwagę funkcje, jakie spełniają w tej chwili nowoczesne garaże. Nie służą już one albowiem tylko do parkowania samochodów, lecz dodatkowo można w nich przechowywać rowery, narzędzia ogrodnicze, bądź mogą też pełnić rolę małego warsztatu. Kiedy więc spodziewamy się, że nasz garaż będzie wielofunkcyjny, to oczywiste jest to, że będziemy musieli zamontować szerszą bramę.

Bardzo ważne jest także miejsce wjazdu do garażu. Kiedy potrzebujemy większego wjazdu, to przestrzeń może być większa i niekoniecznie symetryczna. Wówczas, brama montowana będzie nie na środku ściany frontowej, ale nieco z boku. To pozwala na wykorzystanie tak zwanej bocznej przestrzeni magazynowej, czy też użytkowej. Głębszy garaż pozwoli na swobodne parkowanie i przemieszczanie się.

Użytkowanie bramy na co dzień

To, na jaką bramę się zdecydujemy, jeśli chodzi o jej wielkość, szerokość, wysokość i głębokość jest kluczowe, gdyż pozwala idealnie korzystać z bramy na co dzień. Po zainstalowaniu podzespołów jakimi są napędy do bram można być pewnym, że rzeczywiście brama będzie działała bez zarzutu. To oznacza, że będzie można z niej korzystać o każdej porze, sprawnie i bezpiecznie. Nie musimy znać osobiście parametrów bramy, jednak warto orientować się, po co w ogóle są one nam potrzebne. Warto zaufać monterom, którzy zajmą się wszystkimi szczegółami. Najistotniejsze jest to, by wiedzieć, że to, iż brama będzie działała bez zarzutu i nic nie wpłynie na sprawność napędu zależy właśnie od jej budowy i poszczególnych wymiarów.

Decyzja o zamontowaniu bramy z napędem znacznie podnosi standardowy komfort życia i między innymi warto dlatego zrobić wszystko, aby brama była dobrana doskonale pod nasze wymagania i to, jak w przyszłości przewidujemy, że będziemy korzystali z bramy. Musimy więc wszystko rozplanować przestrzennie.

Kategorie
Tech