Rozwód z orzekaniem o winie – kiedy warto się na niego zdecydować?

Rozwód zawsze jest trudnym doświadczeniem. Dzieje się tak jednak szczególnie w sytuacji gdy jeden z małżonków wyraźnie przyczynił się do rozpadu małżeństwa. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wnoszenie o rozwód z orzekaniem o winie.
Warto jednak mieć świadomość, że są to trudne rozwody. Katowice, jako jedno z większych miast Polski ma jednak spore zaplecze wykwalifikowanych prawników mogących nam pomóc w tej sytuacji. 

Co daje rozwód z orzekaniem o winie?

W przypadku orzeczenia rozwodu z winą jednego z małżonków strona, która nie była winna rozpadu małżeństwa może wystąpić o alimenty w przypadku, gdy jej standard życia znacząco się obniżył lub znajduje się w niedostatku. Dla wielu osób, które znajdują się w trudnej sytuacji jest to więc optymalne rozwiązanie. 

Nie bez znaczenia jest również zwycięstwo moralne. Osoba niewinna rozpadu małżeństwa często odnajduję pociechę w wyroku sądu. 

Kiedy sąd orzeknie winę jednego z małżonków?

Aby zapadł wyrok orzekający o winie jednego z małżonków musi dojść do wyraźnego naruszenia zasad pożycia. Mowa tu między innymi o przemocy, nałogach, zdradach, awanturach domowych, ale również zaniedbaniach w wychowaniu dzieci czy dokładaniu się do domowego budżetu. Konieczne będzie udowodnienie, że sytuacje takie miały miejsce, dlatego też bardzo często konieczne jest poproszenie bliskich nam osób o to, by zeznawały w sądzie przeciwko małżonkowi.

Na co należy się przygotować?

Decydując się na rozwód z orzekaniem o winie musimy mieć świadomość, że proces sądowy nie będzie szybki i łatwy. Winę jednej ze stron trzeba bowiem udowodnić, co oznacza konieczność przedłożenia dowodów, złożenia zeznań oraz przesłuchania świadków. Niejednokrotnie wiąże się to z koniecznością poruszania intymnych i bolesnych spraw rodzinnych. Dlatego też profesjonalna pomoc prawnika, który będzie naszym pełnomocnikiem jest wprost niezastąpiona. 

 

Podsumowując, jeśli chcemy udowodnić winę partnera powinniśmy wiedzieć, że pomoc prawna będzie nam potrzebna by udało się uzyskać rozwód. Katowice są miastem, w którym znajdziemy specjalistów mogących nam jej udzielić. Warto więc rozejrzeć się w poszukiwaniu prawnika, który zajmuje się kompleksową obsługą spraw rozwodowych.

Artykuł powstał w konsultacji z https://adwokat-wroclaw.biz.pl/.

Kategorie
Poradniki