Rozwód – bez czy z orzekaniem o winie?

Kiedy dalsze pożycie małżeńskie okazuje się niemożliwe wiele par podejmuje decyzję o rozwodzie. Często jednak nie wiemy na jaki rozwód się zdecydować. Czy sąd powinien orzekać o winie? Czy lepiej załatwić sprawę polubownie i szybciej odzyskać wolność? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Rozwód bez orzekania o winie – szybsza decyzja sądu i mniej stresu

Jeśli małżonkowie są zgodni co do tego, że chcą się rozstać i żadne z nich nie wykazało się rażącą niedbałością o związek – dobrym rozwiązaniem będzie rozwód bez orzekania o winie. Jeśli dodatkowo osoby, które chcą się rozwieść potrafią uzgodnić ze sobą wszystkie kwestie związane z podziałem majątku czy wychowywaniem dzieci – decyzja sądu zapadnie naprawę szybko.

Rozwód z orzekaniem o winie – co daje stronie pokrzywdzonej?

Jeśli jednak w związku występowała przemoc (w tym ekonomiczna), dochodziło do rażących zaniedbań, zdrad lub oszustw, strona, która została poszkodowana ma pełne prawo do wniesienia o rozwód z orzeczeniem o winie. Decydując się na taki krok nie winny rozpadu małżeństwa małżonek może np. domagać się alimentów nie tylko dla dzieci, ale również dla siebie. Co ważne, nie ma określonego maksymalnego okresu, w którym niewinny małżonek może mieć wypłacane alimenty. Strona winna nie może zaś dochodzić żadnych roszczeń alimentacyjnych względem niewinnego małżonka.

Przygotuj się na dłuższy proces

Jeśli ubiegamy się o rozwód z orzeczeniem o winie musi zostać ona udowodniona. Dlatego też do akt sprawy warto dołączyć wszystkie dowody, które posiadamy. Nie warto jednak łudzić się, że tego typu sprawa zakończy się szybko. Bardzo często potrzebne jest również wysłuchanie zeznań świadków, którymi nierzadko są członkowie naszych rodzin. Dlatego też decydując się na rozwód z orzeczeniem o winie – warto zadbać pomoc dobrego prawnika.

Podsumowując, każdy rodzaj rozwodu ma zarówno dobre, jak i złe strony. Podejmując decyzję o co zamierzamy wnosić w pozwie warto więc dokładnie przeanalizować swoją sytuację a także skorzystać z porady prawnika, który specjalizuje się w tego typu sprawach.

Artykuł przygotowano w konsultacji z https://adwokat-wroclaw.biz.pl/.

Kategorie
Poradniki