Opony do skutera – co wybrać?

Dobór odpowiednich opon w skuterze to istotna sprawa przede wszystkim dla bezpieczeństwa kierowcy.

Prędzej czy później każdego czeka wymiana ogumienia, ponieważ opony najbardziej się eksploatują. Może się wydawać, że to bardzo banalna sprawa jednak nie zawsze można sobie z tym poradzić samodzielnie w zaciszu garażu.

Podstawowa kwestia to odpowiedni rozmiar opony. Tutaj należy sztywno trzymać się tym jakie koła do skuterów narzuca producent do konkretnego modelu motocykla. Zapewni to najlepszy komfort użytkowania, najlepsze osiągi oraz bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o ceny zaczynają się od 69 zł do nawet 749zł. Wszystko zależy od wybranego modelu.

Do tych modeli bardziej sportowych można wybrać opony z miękkiej mieszanki. Zapewnia ona lepszą przyczepność. Natomiast opony twardsze najlepiej sprawdzają się dla motocykli, które jeżdżą z bagażem oraz obciążeniem. Istnieją również mieszanki tych dwóch rodzajów, czyli połączenie gdzie środek opony jest twardy i dzięki temu odporny za zużycie. Natomiast boki miękkie, co zapewnia lepszą przyczepność.

Niezbędne wyposażenie

Niezbędny element koła to również dętka, która utrzymuje ciśnienie powietrza w kole. Dętki są narażone na przetarcie lub przedziurawienie. Natomiast jak jest bardzo stara to traci na elastyczności i jest bardziej podatna na uszkodzenia. Dobiera się je zgodnie z rozmiarem opony dętkowej. Jeśli chodzi o rozmiary to są od 6 cali do 21 cali. Należy pamiętać o delikatnym zakładaniu, ponieważ łatwo ją uszkodzić.

Należy pamiętać również o dobraniu odpowiedniej felgi. Koszt zakupu sięga od 80zł do nawet 300zł w zależności jaki model wybierzemy. Średnica koła od 10 do 18 cali. Felgi aluminiowe mają różne wzory, więc na pewno każdy wybierze coś dla siebie. Ponadto można przebierać w kolorach, od tradycyjnego srebrnego po czarny, a nawet czerwony.

Zazwyczaj szybciej zużyciu ulega opona tylna, a przednia potrafi przejechać nawet dwukrotny dystans. Dlatego wymieniając oponę należy wybrać taką samą lub o podobnym profilu.

Kategorie
Motoryzacja