Na czym polega wentylacja z odzyskiem ciepła

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak niezwykle ważna jest wentylacja domów, w których mieszkamy.

Gdyby nie ona ucierpiałoby nie tylko nasze samopoczucie, ale również zdrowie. Brak tlenu jest bowiem zabójczy dla naszego mózgu.
W większości domów za wentylację odpowiadają obecnie pionowe kominy, które wykorzystują zjawisko wentylacji grawitacyjnej. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to jedyne rozwiązanie, z którego możemy korzystać.

Wentylacja mechaniczna, czyli energia wiatraka

W przypadku wentylacji z odzyskiem ciepła mamy do czynienia z poziomymi kanałami, którymi odprowadza się powietrze z wewnątrz pomieszczeń oraz dostarcza świeżego powietrza z zewnątrz. Aby było to możliwe mechaniczna wentylacja wykorzystuje wentylatory, które zapewniają odpowiedni ruch powietrza. Co ważne, powietrze trafia na rekuperator, czyli wymiennik ciepła, który ochładza “zużyte” powietrze pozwalając ogrzać świeże powietrze z zewnątrz.

Dlaczego warto zastosować wentylację mechaniczną?

Wentylacja mechaniczna ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala nam sporo zaoszczędzić. W trakcie pracy mechanicznego systemu wentylacji odzyskiwane jest bowiem aż do 70 procent ciepła, dzięki czemu ogrzewanie pomieszczeń jest znacznie łatwiejsze i wymaga od nas mniejszych wydatków.

Gdzie możemy wykorzystać ten rodzaj wentylacji?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, które dowiaduje się o tej metodzie. Mówiąc najprościej, najlepiej jeśli mechaniczna wentylacja jest projektowana już na etapie tworzenia projektu oraz budowy nowego domu. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wykorzystać jej w istniejących budynkach. Warto jedynie pamiętać o tym, że wówczas koszty bywają znacznie wyższe.

Jak widzisz wentylacja z odzyskiem ciepła ma sporo zalet. To inwestycja, która opłaci się w dłuższej perspektywie. Jeśli więc chcesz wiedzieć o niej więcej lub zastosować takie rozwiązanie w swoim domu – odwiedź stronę https://www.bartosz.com.pl/. Znajdziesz tam więcej informacji na temat tej nowoczesnej metody wentylacji i poznasz jej zasadę działania.

Kategorie
Tech