Kontrola urodzeń u domowych zwierząt – jak nad nią zapanować?

Każdy posiadacz psa lub kota chce dbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Dla wielu z nas oznacza to przede wszystkim dbanie o to, co je nasz pupil oraz o odpowiednią dawkę ruchu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jako odpowiedzialni właściciele powinniśmy zająć się również płodnością naszych zwierząt. Dlaczego wykonanie sterylizacji lub kastracji ma tak ogromne znaczenie? Przekonajmy się.

Zapobieganie bezdomności zwierząt

Decydując się na kastrację lub sterylizację dbasz nie tylko o swoje zwierzę, ale również o całą populację. Nie da się bowiem ukryć, że bezdomność psów i kotów w naszym kraju wciąż jest poważnym problemem. Jeśli dopuścisz do rozrodu, nawet jeśli znajdziesz szczeniakom lub kociakom dobre domu nie masz pewności, co stanie się dalej. Dlatego też rozmnażanie zwierząt warto pozostawić hodowcom.

Zabieg niezwykle ważny dla zdrowia

Zabieg sterylizacji w przypadku suczek i kotek może uchronić je przed bardzo wieloma problemami. Wśród nich wymienić możemy między innymi ciążę urojoną, ropomacicze, zapalenie listwy mlecznej czy nowotwory. Również w przypadku męskich osobników zabieg kastracji może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wysterylizowane zwierzęta stają się spokojniejsze i zwyczajnie nie cierpią z powodu niezaspokojonego popędu. Warto więc przestać myśleć o tych zabiegach w kategoriach krzywdzenia zwierząt.

Gdzie wykonać zabieg?

Troszcząc się o bezpieczeństwo swojego pupila oraz dbając o to, by jak najszybciej wrócił do formy warto postawić na sprawdzone kliniki weterynaryjne, które cieszą się dobrą opinią klientów.

Podsumowując, jeśli nie posiadamy rodowodowych zwierząt i nie zamierzamy prowadzić legalnej hodowli zarejestrowanej w związku kynologicznym warto zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu sterylizacji lub kastracji u swojego pupila. Tym bardziej, że obecnie nie są to inwazyjne, groźne zabiegi – wprost przeciwnie. Zwierzęta szybko wracają do formy a dzięki nim mogą cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem przez znacznie dłuższy czas.

Powyższy artykuł powstał przy konsultacji z duowet.net

Kategorie
Poradniki