Jak uzyskać alimenty na dziecko?

Każdy rodzic wie, że koszty utrzymania dziecka są niemałe. Wydatki związane ze szkołą, ubraniami, zajęciami dodatkowymi czy leczeniem potrafią poważnie nadszarpnąć domowy budżet. Szczególnie jeśli obarczona jest nimi tylko jedna osoba.
Na szczęście, polskie prawo nakłada obowiązek ponoszenia kosztów wychowania dziecka na obojga rodziców. Jeśli jeden z nich uchyla się od niego – mamy prawo działać.

W sytuacji, w której rodzice nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego lub nie zajmują się dzieckiem naprzemiennie, strona która wychowuje dziecko ma prawo ubiegać się o alimenty na dziecko. Sprawdźmy jak może to zrobić.

Gdzie należy złożyć pozew o alimenty?

Pozew o alimenty należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla zamieszkania dziecka lub rodzica, którego pozywamy. W tego typu sprawach powodem jest dziecko reprezentowane przez rodzica. Pozew o alimenty powinien zawierać informacje dotyczące tego o jaką kwotę alimentów się ubiegamy. Sąd ustalając prawo do alimentów weźmie pod uwagę nie tylko nasze rządzania, ale również rzeczywiste wydatki na dziecko. Warto więc dołączyć dowody w postaci paragonów i faktur za leczenie, ubrania, zajęcia dodatkowe oraz koszty mieszkania. Pod uwagę brane są też możliwości zarobkowe pozwanego rodzica.

Co jeśli rodzic nadal nie łoży na dziecko?

Zdarza się, że mimo wyroku sądu rodzic nadal nie płaci alimentów na dziecko. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy komornika działającego najbliżej twojego miejsca zamieszkania. Wystarczy wniesienie wniosku i przedstawienie wyroku sądu by rozpoczął postępowanie. Jeśli okaże się ono nieskuteczne (tzn. w ciągu dwóch miesięcy nie uda się ściągnąć należności) możemy starać się o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego.

Podsumowując, polskie prawo dobrze chroni interesy małoletnich obywateli. Co więcej, wprowadzane są wciąż nowe rozwiązania, dzięki którym skuteczność ściągania alimentów zwiększa się. Warto o tym pamiętać i wykorzystywać dostępne instrumenty. Chodzi przecież o dobro dziecka.

Artykuł powstał w konsultacji z https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/.

Kategorie
Poradniki