Wszystko, co musisz wiedzieć o pożyczce

Coraz więcej osób pożycza pieniądze. Najczęściej ze słowem „pożyczka” kojarzą nam się banki, ale nie tylko one mogą ich udzielać. W tej chwili na rynku jest bardzo dużo firm, parabanków (instytucja, która posiada podobne funkcje do banku, jednak nie działa na podstawie prawa bankowego) i banków oferujących pożyczki. Od niedawna pojawił się przepis prawny by we wszystkich reklamach dotyczących pożyczania pieniędzy znalazła się informacja o RRSO, z tym że nie każdy wie, co to właściwie jest i o co z tym chodzi. RRSO to skrót od Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli to ile będziemy musieli zapłacić za naszą pożyczkę.

Kredyt a pożyczka

Kredyt od pożyczki różni się znacznie. Pożyczki może udzielać każdy (bank, osoba prywatna, firma, parabank), a powód, na który chcemy otrzymać pożyczkę, nie jest wymagany. Kredytu zaś udziela tylko bank, badając nasza zdolność kredytową oraz to, na co chcemy zaciągnąć kredyt. Do zaciągnięcia kredytu bardzo często potrzeba żyranta (osoby, która poświadczy za nas) oraz wkładu własnego szczególnie przy kredytach hipotecznych. Niestety bardzo dużo instytucji, które oferują tzw. chwilówki działa niezgodnie z prawem, dając pożyczki na dowód osobistych czy pesel. Przez to właśnie w dzisiejszych czasach słyszy się o coraz nowych przypadkach tego, że ktoś, kto nigdy nie brał żadnej pożyczki, nagle dostaje wezwanie do sadu za niespłacanie należności. Sprawy tego typu ciągną się latami i niestety są bardzo trudne, dlatego bardzo ważne jest, aby chronić swoje dane osobowe.

Jak nie stracić na pożyczce? 

Przed podpisaniem umowy dotyczącej jakiejkolwiek pożyczki najlepiej jest udać się do prawnika z gotowa umowa od pożyczkodawcy. Na śląsku najlepsza opcja będzie kancelaria prawna Katowice. Takie działanie może zapobiec oszustwu i przyszłych nieprzyjemności związanych z zaciągnięta pożyczką. Niestety wiele firm w swoich umowach pisze językiem niezrozumiałym dla przeciętnych ludzi oraz zawiera drobne druczki w swoich umowach. Dlatego  najlepszym rozwiązaniem, aby nie dać się oszukać jest właśnie wizyta u dobrego prawnika.

 

Kategorie
Poradniki