Kredyt na samochód – czy to się opłaca?

Z roku na rok rośnie zainteresowanie fabrycznie nowymi samochodami. Chociaż wiele osób decyduje się na sfinansowanie zakupu gotówką, większość zaciąga kredyty samochodowe. Czy wsparcie udzielane przez banki faktycznie się opłacają? Sprawdzamy.

Nawet 40% Polaków planujących w najbliższym czasie zakup auta, myśli o zaciągnięciu kredytu samochodowego. Jest to bowiem jeden z najszybszych sposobów pozwalających na zrealizowanie planów o własnym pojeździe. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie rozwiązanie wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Kalkulator kredytu samochodowego wskazuje bowiem na odsetki oraz koszty pozaodsetkowe.

Kredyt samochodowy – najważniejsze zalety

Kredyt samochodowy to forma finansowania, która niesie za sobą wiele zalet. Do najważniejszych zaliczyć można:

 • niskie koszty – w porównaniu np. z kredytem gotówkowym
 • dopełnienie wszystkich formalności u dealera – bez konieczności wizyty w banku
 • dodatkowe zniżki na ubezpieczenie OC i AC w ramach tzw. pakietu dealerskiego.

Korzystne mogą okazać się same warunki finansowe – jest to bowiem bardzo elastyczny produkt bankowy, który można dopasować do oczekiwań konkretnego przedsiębiorcy. Przykładem może być choćby Kredyt SMARTPLAN na nowe pojazdy dostępny w ofercie Toyota Banku. Jego cechą wyróżniającą jest:

 • miesięczna rata niższa nawet o 40% – zostaje ona wyliczona na podstawie wartości pojazdu pomniejszonej o wartość wkładu własnego oraz ostatnią ratę
 • preferencyjne oprocentowanie i przystępne koszty pozaodsetkowe – RRSO wynosi 11,48%*
 • możliwość wymiany samochodu na nowy po 3–4 latach – bez angażowania własnych środków.

Kredyt samochodowy – wady

Kredyt samochodowy nie jest pozbawiony również wad. Są nimi m.in.:

 • konieczność dostarczenia szeregu dokumentów,
 • bank wymaga zabezpieczenia kredytu np. poprzez zastaw rejestrowy lub cesję z polisy AC.

Dla niektórych osób wadą jest konieczność wykupienia polisy AC. Trzeba jednak mieć świadomość, że takie ubezpieczenie stanowi finansowe zabezpieczenie w razie nieoczekiwanego zdarzenia losowego. Brak polisy zwykle oznacza pokrycie naprawy auta z własnych środków.

Wadą może być też ograniczona dostępność – kredytobiorca musi spełnić kilka istotnych kryteriów związanych m.in. ze zdolnością kredytową. Z drugiej jednak strony jest to zaleta – pozwala zapobiec sytuacjom, w których kredytobiorca zaciąga zobowiązanie, ale nie ma warunków do jego terminowej spłaty.

Kredyt samochodowy – kalkulator pomoże oszacować koszty

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak dużo będzie Cię kosztować ubieganie się o wsparcie finansowe w banku, kalkulator kredytu samochodowego może okazać się przydatnym narzędziem. Dzięki niemu poznasz szacowaną wysokość miesięcznej raty oraz wysokość wymaganego wkładu własnego.

Przykład 1 . Załóżmy, że interesuje Cię Toyota Yaris o wartości 42 900 zł. Wybierając Kredyt SMARTPLAN z okresem kredytowania 4 lata i wkładem własnym wynoszącym 30%, miesięczna rata wyniesie 417 zł. Wpłata własna wyniesie 12 870 zł.

Przykład 2. Załóżmy, że interesuje Cię Toyota Auris o wartości 66 900 zł. Wybierasz Kredyt SMARTPLAN z okresem kredytowania 4 lata i wkładem własnym 10%. Miesięczna rata wyniesie 980 zł, zaś wpłata własna to koszt 6 690 zł.

Przykład 3. Chcesz kupić Toyotę C-HR o wartości 81 900 zł. Zaciągasz Kredyt SMARTPLAN na okres 4 lat i wkładem własnym na poziomie 10%. Miesięczna rata to 796 zł. Wpłata własna wynosi 24 570 zł.

Chociaż zaciągnięcie kredytu będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami, np. odsetkami, prowizją czy ubezpieczeniem, wysokość miesięcznych rat nie stanowi nadmiernego obciążenia domowego budżetu. Dzięki temu kredytobiorca nie musi wykorzystywać wszystkich swoich oszczędności, lecz może cały czas dysponować nadwyżką finansową.

Kredyt na samochód – dlaczego warto go zaciągnąć?

Zastanawiasz się nad zasadnością zaciągnięcia kredytu samochodowego? Kalkulator jednoznacznie wskazuje na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów z tego tytułu, co nie oznacza, że takie rozwiązanie jest nieopłacalne.

Kredyt na samochód warto zaciągnąć, ponieważ:

 • nie musisz angażować całej nadwyżki finansowej
 • zobowiązanie spłacasz w miesięcznych ratach dopasowanych do sytuacji materialnej
 • możesz liczyć na wymianę pojazdu na nowy (dotyczy wyłącznie Kredytu SMARTPLAN na nowe samochody w ofercie Toyota Banku)
 • środki, które musiałbyś przeznaczyć na zakup pojazdu, możesz wykorzystać na inne cele.

Zaciągnięcie kredytu samochodowego ma sens – warto więc rozważyć taką opcję pod kątem indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań.

*Reprezentatywny przykład dla Kredytu SMARTPLAN: cena nowego samochodu 70 000,00 zł, wpłata własna 21 000,00 zł, czas obowiązywania umowy 36 miesięcy, miesięczna wartość raty kredytowej 1 210,00 zł, z Ostatnią Ratą 14 000,00 zł, oprocentowanie nominalne zmienne w skali rocznej 5,99%, rzeczywista roczna stopa oprocentowania 11,48%. Całkowita kwota kredytu 49 000,00 zł, całkowity koszt kredytu 10 339,09 zł (obejmuje prowizję bankową 1 470,00 zł, odsetki 5 879,05 zł, oraz szacunkowy koszt ubezpieczenia komunikacyjnego AC 2 990,04 zł), całkowita kwota do zapłaty przez kredytobiorcę 59 339,09 zł. Kalkulacja ważna na dzień: 23-01-2017

Kategorie
Motoryzacja