Kleszcze – wróg numer jeden. Sprawdź jak uchronić pupila

Dla każdego posiadacza psa lub kota jego zdrowie jest najwyższą wartością. Niestety, wiosna i lato to czas, kiedy jest ono zagrożone. Winę za to ponoszą niewielkie pajęczaki, które mogą ukąsić naszego pupila. Kleszcze, bo o nich mowa są nosicielami wielu groźnych chorób, takich jak np. śmiertelna dla psów babeszjoza. Warto więc wiedzieć w jaki sposób chronić się przed nimi.

Specjalna obroża lub krople

Podstawowym sposobem ochrony pupila przed kleszczami jest zakup specjalistycznych preparatów odstraszających te owady. Doskonałym rozwiązaniem są obroże – są praktyczne, nie przeszkadzają zwierzęciu a przy tym dają dobre efekty. Z powodzeniem możemy zdecydować się również na aplikację specjalnych kropli na kark zwierzęcia. Warto jednak pamiętać o tym, że zabieg ten powinien odbywać się dwa dni po kąpieli oraz musi być powtarzany.

Unikaj miejsc, które zwiększają ryzyko

Stosowanie środków, które odstraszają kleszcze to jedno. Warto jednak pamiętać o tym, aby dodatkowo unikać ryzyka ukąszenia przez kleszcza. Jak to zrobić? Przede wszystkim na czas letnich miesięcy zrezygnować z wędrówek po lasach, łąkach oraz miejscach, w których występuje bogata roślinność. Wiadomo, że każdy pies uwielbia takie spacery, jednakże lepiej wybierać leśne drogi i ścieżki niż wędrówki po wysokich trawach.

Gdy dojdzie do ukąszenia

Skorzystaj z pęsety lub specjalnego urządzenia do wyciągania kleszczy. Nie smaruj niczym skóry pupila i nie wykręcaj pasożyta. Upewnij się, że został usunięty w całości i odkaż skórę zwierzęcia. Następnie obserwuj bacznie jego zachowanie. Pogorszenie apetytu, apatia – to znak, że jak najszybciej powinieneś odwiedzić weterynarza.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach nie możesz zrezygnować ze stosowania środków chroniących przed kleszczami. Pamiętaj również o tym, że sezon występowania tych niebezpiecznych owadów zaczyna się coraz wcześniej. Dlatego też o ochronę swojego pupila powinieneś zadbać gdy tylko zrobi się cieplej. Niektórzy specjaliści radzą, by dbać o to już od marca. Dzięki temu zyskasz pewność, że twój pupil będzie bezpieczny.

Dzięki konsultacji z duowet.net redakcja stronafacetow.pl przygotowała powyższy artykuł.

Kategorie
Poradniki