Co sprawdzić w samochodzie na jesień?

Żegnamy ostatnie chwile lata. Już za moment powita nas jesień, a wraz z nią kolorowe liście, kasztany i żołędzie. Jednak jest to również zapowiedź okresu, w którym trzeba się wykazać większą ostrożnością na drodze oraz odpowiednio zadbać o samochód. Co skontrolować? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź koniecznie i przywitaj jesień z uśmiechem na ustach!

Wycieraczki – jesienne deszcze w natarciu!

Wycieraczki samochodowe, zwłaszcza w okresie jesiennym, muszą być zachowane w idealnym stanie. Dlaczego? Ponieważ to właśnie one odpowiadają za Twoje bezpieczeństwo na drodze. Kiedy ich pióra są uszkodzone, widoczność za oknem znacznie spada, co szybko może stać się przyczyną wypadku.

Producenci zalecają wymianę wycieraczek samochodowych co pół roku, natomiast właściciele pojazdów próbują znacznie przedłużyć ten termin. Czy słusznie? Nie, ponieważ to część, która bardzo szybko się eksploatuje. Do uszkodzenia piór wycieraczek wystarczy gałązka lub drobne kamyczki, które osiadły na szybkie. Wtedy guma nie jest w stanie zebrać wody i powstają zacieki, które utrudniają widoczność. A w okresie jesiennym, kiedy występują obfite opady, wycieraczki w dobrym stanie są niezbędnym elementem wyposażenia samochodu. Dlatego sprawdź, czy nie wymagają wymiany, a jeśli zauważysz, że ich działanie nie jest zadowalające, nie zastanawiaj się nawet przez moment, tylko kup nowe.

Wentylacja – zapobiegaj wilgoci!

Nikogo nie trzeba przekonywać, że wilgoć w samochodzie jest niewskazana. Niestety, jesienią trudno jej uniknąć. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o układ wentylacyjny. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ, jeśli będzie on działał nieprawidłowo, nie pomogą nawet sprawne wycieraczki. Co prawda zapewnią one przejrzystą szybę z zewnątrz, jednak wewnętrzna powierzchnia będzie zaparowana. W takim przypadku widoczność będzie znikoma, co uniemożliwi bezpieczną jazdę.

Aby mieć pewność, że układ wentylacyjny będzie działać prawidłowo, należy go dokładnie odkurzyć, a następnie spryskać preparatem dezynfekującym. Trzeba przy tym pamiętać, że aby miało to sens, należy wyczyścić wszystkie wyloty. Oprócz tego warto sprawdzić stan filtra pyłkowego. Czasem wystarczy go odkurzyć, jednak często wymaga wymiany. Jeśli nie zostanie to zrobione, filtr będzie pochłaniać wilgoć, a następnie wydalać ją do kabiny, przez co szyba będzie zaparowana. Jeśli już do tego dojdzie, pomóc może klimatyzacja – szybko pozbędzie się pary, a dodatkowo wysuszy dywaniki.

Układ elektryczny i akumulator – nie daj się zaskoczyć!

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym samochód pobiera dużo energii. Wpływa na to częste korzystanie z ogrzewania, wycieraczek oraz podgrzewania tylnej szyby i lusterek. Dlatego warto sprawdzić, czy wszystkie układy sterowane elektrycznie, działają bez zarzutu. Dobrze zrobić to przy wyłączonym silniku, aby nie przeciążać akumulatora. A skoro już jesteśmy przy tym elemencie, dobrze również poświęcić czas na jego kontrolę. Najlepiej zrobić to w warsztacie, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Jednak kontrola domowa również może wykazać nieprawidłowości – odpowiednie napięcie powinno wynosić 12,6 V, a upływność prądu nie może przekraczać 50 mA. Jeśli wartości te są inne, wtedy warto skorzystać z pomocy fachowca. Należy również zwrócić uwagę, czy akumulator jest dobrze zamontowany oraz, czy klemy są czyste.

Odpowiednie oświetlenie – bądź bezpieczny na drodze!

Poranne i wieczorne mgły, krótszy dzień, obfite opady – wszystkie te czynniki przyczyniają się do pogorszenia widoczności na drodze. Dlatego należy skontrolować oświetlenie – jeśli żarówki produkują słabszą wiązkę światła niż na początku, lepiej wymienić je zawczasu. Należy przy tym pamiętać, że żarówki zawsze należy wymieniać parami, nawet jeśli jedna z nich dobrze świeci. Można wtedy uniknąć większych różnić pomiędzy emitowanymi wiązkami.

Opony – zadbaj o bezpieczne hamowanie

Kwestia wymiany opon jest rozpatrywana przez właścicieli pojazdów jedynie w kontekście opon zimowych i letnich. Mało który kierowca zdaje sobie sprawę, że ich zły stan znacznie wydłuża drogę hamowania, co znacząco odbija się na bezpieczeństwie jazdy. Istotna jest przede wszystkim wysokość bieżnika – w letnich oponach nie powinna być niższa niż 3 mm, a w zimowych musi wynosić przynajmniej 4,5 mm. Ważny jest również wiek opon – przydatność letnich kończy się po 10 latach, natomiast zimowe, z racji tego, że są eksploatowane w trudnych warunkach, należy wymienić już po 5 latach.

To również skontroluj – olej silnikowy, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy

Jesienią powinno również kontrolować się poziom płynów eksploatacyjnych, a w razie konieczności, dokonać ich wymiany. Na początku należy przyjrzeć się olejowi silnikowemu, który jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie jednostki. Jeśli poziom jest niższy, niż przewiduje to norma, wystarczy uzupełnić braki. W przypadku, gdy zaobserwujesz, że olej zgęstniał, ma ciemny kolor, a silnik znacznie gorzej pracuje, koniecznie wymień go nowy.

Nie wolno zaniedbywać również płynu chłodniczego. To właśnie on chroni silnik przed przegrzaniem oraz zamarznięciem. Szybko paruje, przez co należy go często kontrolować i w razie potrzeby uzupełniać. Stałej kontroli wymaga również płyn hamulcowy, który odpowiada za przeniesienie siły hamowania z pedału na klocki hamulcowe. Tylko płyn o dobrej jakości odpowiednio spełni swoją funkcję.

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Przygotuj się na nią – skontroluj poszczególne układy, wymień zużyte elementy, uzupełnij braki. Wszystkie produkty, których potrzebujesz, by Twój samochód poruszał się sprawnie, nawet w utrudnionych warunkach, znajdziesz w sklepie internetowym Nocar. Nie czekaj – z nami Twój samochód będzie działał przez cały rok!

Źródło zdjęć: Nocar, shutterstock.com

 

 

 

 

 

 

Kategorie
Motoryzacja